Premium Partner

Scoring

This page shows the results of the various categories / age groups that are offered at this event.

Event name WRO International Final 2023
Event date 08.11.2023 -09.11.2023
Views of this page 41039
Copy link to this scoring

Special Awards

Award Team
Team Spirit Award South Korea DREAM IN LEGO
Robotic Solution Award Puerto Rico RobinsonSchool-InnovatorsJunior
Start-up Idea Award Cambodia ROBOAT
Team Award Japan Big Turtle
LEGO Education Creativity Award South Korea ROCOM

Additional Files

Name Description
Virtual Missions – Panama 2023 Challenge ----

RoboMission

The tables below show the results for one age group. You can see more details of the particular run by clicking on the points. The following ranking criteria has been used to create the ranking for this event.

Ranking Criteria

  • Sum of points from best run from Day 1 and best run from 2nd-Day-Challenge
  • Sum of time from best run from Day 1 and best run from 2nd-Day-Challenge
  • Points of best run from 2nd-Day-Challenge
  • Time of best run from 2nd-Day-Challenge
  • Points of 2. best run from Day 1
  • Time of 2. best run from Day 1
  • Points of 2. best run from 2nd-Day-Challenge
  • Time of 2. best run from 2nd-Day-Challenge
  • After that, teams are ranked the same place.

Elementary

Team Day 1 Day 2 Medal
1. Malaysia GO! go! PC2 6 (12) 150 (60) 137 (59) 210 (66) 210 (62) 360 (122) Gold   Gold
2. Malaysia SKBU2 145 (73) 150 (68) 6 (120) 180 (70) 210 (82) 360 (150) Gold   Gold
3. India RFL MarineBot 98 (73) 150 (88) 90 (79) 50 (50) 210 (107) 360 (195) Gold   Gold
4. Malaysia Champions KC1 150 (60) 75 (49) 150 (54) 170 (71) 180 (70) 330 (124) Gold   Gold
5. Japan Blue Banana tennis 150 (92) 150 (83) 150 (83) 20 (25) 180 (112) 330 (195) Gold   Gold
6. Chinese Taipei Sarsaparilla 150 (66) 116 (56) 131 (58) 60 (40) 160 (68) 310 (134) Silver   Silver
7. Japan Chicken nugget 93 (109) 95 (94) 51 (59) 130 (116) 200 (119) 295 (213) Silver   Silver
8. Vietnam HKN- B1-01 109 (66) 6 (11) 150 (73) 100 (70) 140 (87) 290 (160) Silver   Silver
9. Thailand Technolobrick 83 (86) 138 (103) 128 (113) 60 (52) 140 (100) 278 (203) Silver   Silver
10. Spain ROBOT BROTHERS 123 (112) 137 (113) 124 (110) 120 (76) 140 (90) 277 (203) Silver   Silver
11. Germany SimpleBots Elementary 26 (44) 124 (109) 109 (120) 100 (80) 150 (117) 274 (226) Silver   Silver
12. South Korea Future Dream 137 (110) 64 (118) 150 (114) 30 (103) 120 (110) 270 (224) Silver   Silver
13. India Techtory 134 (78) 150 (80) 108 (70) 110 (66) 50 (39) 260 (146) Silver   Silver
14. Croatia CHAOS Josipovac 2 6 (96) 110 (95) 9 (120) 60 (51) 150 (81) 260 (176) Silver   Silver
15. Switzerland robo-sapiens 25 (58) 150 (119) 112 (104) 110 (60) 110 (57) 260 (176) Silver   Silver
16. United States of America Mission Possible 108 (106) 96 (104) 125 (120) 100 (75) 130 (105) 255 (225) Silver   Silver
17. Hungary BB banda 49 (108) 81 (106) 87 (105) 110 (50) 150 (72) 237 (177) Silver   Silver
18. Romania RObotMANIA 41 (41) 97 (108) 25 (25) 60 (30) 140 (71) 237 (179) Silver   Silver
19. Singapore ALTAS 37 (85) 120 (120) 124 (104) 20 (10) 110 (31) 234 (135) Silver   Silver
20. Mexico Technobrain 101 (72) 101 (72) 85 (110) 40 (25) 130 (55) 231 (127) Bronze   Bronze
21. South Africa Hi Tech Pandas 120 (71) 73 (49) 73 (50) 100 (52) 70 (49) 220 (123) Bronze   Bronze
22. South Korea Coding Slave 25 (39) 6 (32) 35 (41) 120 (89) 180 (108) 215 (149) Bronze   Bronze
23. Germany Smart Frogs 95 (111) 87 (120) 74 (120) 80 (74) 120 (109) 215 (220) Bronze   Bronze
24. China Courage 31 (38) 31 (54) 82 (95) 0 (23) 130 (92) 212 (187) Bronze   Bronze
25. Kazakhstan Robolab 77 (86) 6 (4) 58 (103) 30 (22) 130 (58) 207 (144) Bronze   Bronze
26. Costa Rica The Three Musketeers 102 (120) 29 (59) 137 (118) 30 (50) 70 (76) 207 (194) Bronze   Bronze
27. Thailand Red Force 51 (99) 44 (58) 29 (40) 110 (91) 150 (109) 201 (208) Bronze   Bronze
28. Germany KFG-Spike-Robotics 100 (108) 29 (39) 94 (110) 100 (52) 100 (98) 200 (160) Bronze   Bronze
29. Japan KH 25 (28) 107 (103) 114 (104) 80 (46) 20 (23) 194 (150) Bronze   Bronze
30. South Korea Best Robot 25 (43) 150 (113) 67 (56) 0 (21) 40 (56) 190 (169) Bronze   Bronze
31. Canada McDonalds Ice Cream Machine 11 (48) 88 (96) 118 (113) 70 (39) 70 (67) 188 (152) Bronze   Bronze
32. Spain LEGOSCA 6 (19) 72 (120) 91 (117) 90 (120) 70 (90) 181 (237) Bronze   Bronze
33. Vietnam WELLSPRING SG 01 116 (65) 107 (58) 150 (74) 0 (40) 30 (19) 180 (93) Bronze   Bronze
34. Vietnam HONG BANG 5 103 (86) 98 (93) 140 (95) 40 (31) 40 (31) 180 (126) Bronze   Bronze
35. Saudi Arabia ELMOBDEON - KSA 81 (94) 44 (49) 6 (120) 30 (17) 90 (44) 171 (138) Bronze   Bronze
36. South Africa Next Gen 137 (92) 137 (83) 150 (101) 20 (32) 20 (35) 170 (133) Bronze   Bronze
37. Italy ROBOKRAKEN 44 (88) 90 (113) 100 (117) 70 (58) 50 (47) 170 (175) Bronze   Bronze
38. United States of America Robotic Panthers 81 (110) 22 (39) 111 (112) 0 (120) 50 (59) 161 (171) Bronze   Bronze
39. Chinese Taipei Never Give Up 6 (120) 137 (72) 150 (72) 10 (13) 0 (120) 160 (85) Bronze   Bronze
40. Saudi Arabia QPS Challenge - KSA 49 (101) 0 (120) 108 (93) 50 (31) 20 (50) 158 (124) Bronze   Bronze
41. Azerbaijan HAF Sumgayit 26 (67) 111 (120) 79 (103) 0 (120) 40 (42) 151 (162) Bronze   Bronze
42. Lebanon STEAM X 91 (120) 78 (113) 37 (71) 60 (44) 40 (41) 151 (164) Bronze   Bronze
43. Philippines Betty Go Belmonte Elementary School 63 (81) 86 (78) 18 (23) 20 (20) 60 (29) 146 (107) Bronze   Bronze
44. Chinese Taipei FAME 112 (63) 34 (40) 54 (40) 0 (120) 30 (29) 142 (92) Bronze   Bronze
45. Bosnia and Herzegovina Elementary Eliminators 072 92 (105) 58 (109) 41 (66) 0 (15) 50 (57) 142 (162) Bronze   Bronze
46. United States of America Chaotics 6 (5) 90 (80) 60 (79) 50 (37) 50 (54) 140 (117) Bronze   Bronze
47. Macau PCMS 89 (120) 14 (56) 25 (31) 50 (22) 50 (44) 139 (142) Bronze   Bronze
48. Ukraine Radobot 36 (120) 69 (111) 25 (99) 0 (62) 70 (59) 139 (170) Bronze   Bronze
49. Singapore Rescue 9 (52) 58 (87) 98 (94) 40 (23) 0 (69) 138 (117) Bronze   Bronze
50. Costa Rica MMK Muni Cartago 36 (44) 68 (113) 77 (73) 0 (26) 60 (47) 137 (120) Bronze   Bronze
51. Slovakia Robotgirls 54 (107) 84 (111) 64 (112) 50 (35) 50 (74) 134 (146) Bronze   Bronze
52. Argentina IITA SL NUMBER TWO 48 (111) 76 (120) 19 (47) 0 (29) 50 (23) 126 (143) Bronze   Bronze
53. Switzerland JuRoBo11 66 (96) 6 (120) 42 (91) 0 (120) 60 (63) 126 (159) Bronze   Bronze
54. Turkey ALBATROS 91 (114) 18 (56) 82 (120) 30 (24) 0 (32) 121 (138) Bronze   Bronze
55. Greece Teamwork Happiness 11 (52) 6 (120) 99 (84) 0 (20) 20 (22) 119 (106) Bronze   Bronze
56. Panama Camrobot 6 (26) 6 (12) 119 (111) 0 (23) 0 (13) 119 (124) Bronze   Bronze
57. Pakistan TechBot 45 (107) 6 (120) 25 (39) 40 (69) 70 (75) 115 (182) Bronze   Bronze
58. Panama RNM Robotics 6 (5) 72 (93) 66 (86) 10 (30) 40 (39) 112 (132) Bronze   Bronze
59. Serbia Cacti 6 (44) 40 (31) 6 (35) 50 (30) 70 (42) 110 (73) Bronze   Bronze
60. Slovenia Killers 49 (51) 38 (59) 6 (55) 0 (35) 60 (43) 109 (94) Bronze   Bronze
61. Argentina IITA SL RFB 62 (115) 78 (48) 62 (117) 30 (56) 30 (71) 108 (104) Bronze   Bronze
62. Iran Persian Robot 0 (120) 22 (39) 84 (105) 20 (45) 0 (120) 104 (150) Bronze   Bronze
63. Poland Space Beavers One 29 (88) 32 (49) 52 (46) 20 (50) 40 (53) 92 (99) Bronze   Bronze
64. Colombia Majuy Botcitos 6 (120) 62 (120) 54 (118) 30 (29) 20 (22) 92 (149) Bronze   Bronze
65. Cyprus STEM Girls Cyprus 25 (33) 12 (25) 25 (50) 30 (44) 60 (79) 85 (112) Bronze   Bronze
66. Philippines Ibo Elementary School 32 (82) 58 (79) 6 (120) 0 (120) 20 (41) 78 (120) Bronze   Bronze
67. Puerto Rico Colegio Limari 21 (105) 16 (88) 6 (94) 0 (43) 50 (61) 71 (166) Bronze   Bronze
68. China TDL 6 (120) 22 (16) 6 (5) 10 (13) 40 (37) 62 (53) Bronze   Bronze
69. Puerto Rico Academia Menonita 6 (22) 6 (19) 0 (42) 0 (39) 50 (50) 56 (69) Bronze   Bronze
70. Panama Los Kanas 12 (68) 6 (68) 33 (66) 20 (47) 0 (52) 53 (113) Bronze   Bronze
71. Venezuela Los Inventores 6 (26) 6 (16) 6 (19) 40 (22) 10 (22) 46 (38) Bronze   Bronze
72. Kazakhstan Ngs 25 (31) 25 (35) 25 (33) 0 (20) 20 (24) 45 (55) Bronze   Bronze
73. Jamaica Reach Bolts 29 (30) 38 (46) 14 (24) 0 (120) 0 (9) 38 (55) Bronze   Bronze
74. El Salvador Game Changer Techno Tribe 6 (14) 6 (15) 6 (120) 0 (29) 20 (37) 26 (51) Bronze   Bronze
75. Ghana SANITY 18 (41) 18 (40) 6 (4) 0 (15) 0 (19) 18 (55) Bronze   Bronze
76. Nicaragua Finntechs 14 (31) 6 (120) 6 (32) 0 (120) 0 (120) 14 (151) Bronze   Bronze
77. Kenya Samaj Hackers 6 (25) 6 (16) 6 (7) 0 (11) 0 (120) 6 (18) Bronze   Bronze
78. Puerto Rico Esc. Ecológica José De Diego 6 (120) 6 (120) 6 (120) 0 (120) 0 (120) 6 (240) Bronze   Bronze
78. Mexico Olive Garden 6 (120) 6 (120) 6 (120) 0 (120) 0 (120) 6 (240) Bronze   Bronze
80. Georgia GANDAGANA -------- -------- -------- -------- -------- 0 (0) Bronze   Bronze
80. Palestine PURPOSE -------- -------- -------- -------- -------- 0 (0) Bronze   Bronze
80. Tunisia Robotica's king Tunisia -------- -------- -------- -------- -------- 0 (0) Bronze   Bronze


Junior

Team Day 1 Day 2 Medal
1. Malaysia KWANGHUA FALCON 01 160 (69) 160 (70) 160 (64) 200 (75) 220 (79) 380 (143) Gold   Gold
2. Malaysia Up Up C.H.M 160 (82) 160 (76) 147 (71) 180 (106) 220 (110) 380 (186) Gold   Gold
3. Kazakhstan ROBOTEK Cyrex 71 (49) 160 (106) 160 (75) 0 (28) 190 (116) 350 (191) Gold   Gold
4. Mexico RoboTecnia Chilaquiles 160 (107) 160 (101) 66 (66) 20 (64) 190 (119) 350 (220) Gold   Gold
5. Chinese Taipei Curious Robotics 120 (54) 77 (64) 89 (57) 60 (39) 220 (118) 340 (172) Silver   Silver
6. Chinese Taipei Back to back for win 160 (102) 12 (20) 146 (81) 0 (14) 170 (109) 330 (211) Silver   Silver
7. Ukraine kyivrobomagic 129 (53) 83 (41) 113 (57) 110 (27) 190 (67) 319 (120) Silver   Silver
8. Hungary Storms Junior 140 (92) 160 (116) 160 (108) 50 (38) 150 (61) 310 (169) Silver   Silver
9. Vietnam HONG BANG 4 66 (58) 160 (114) 160 (112) 75 (65) 145 (90) 305 (202) Silver   Silver
10. Panama Asimov_X_Ray 0 (44) 120 (118) 35 (48) 40 (15) 170 (115) 290 (233) Silver   Silver
11. South Korea HONEST 120 (104) 107 (88) 140 (91) 60 (61) 140 (106) 280 (197) Silver   Silver
12. Thailand Ma-Tham-Mai 120 (65) 45 (31) 160 (113) 110 (69) 110 (86) 270 (182) Silver   Silver
13. Japan Amicus YTS 147 (91) 149 (90) 142 (84) 60 (39) 120 (88) 269 (178) Silver   Silver
14. Romania Nerdvana Taurus 107 (94) 66 (57) 109 (120) 80 (72) 160 (114) 269 (234) Silver   Silver
15. Singapore Barbatos 101 (70) 129 (110) 122 (78) 20 (30) 125 (95) 254 (205) Silver   Silver
16. Japan Double Kalbi Grill Gobble 51 (62) 75 (89) 122 (89) 80 (76) 130 (99) 252 (188) Silver   Silver
17. Greece Save Energy 120 (86) 48 (108) 134 (117) 40 (19) 110 (60) 244 (177) Bronze   Bronze
18. South Korea EASY 120 (110) 140 (93) 140 (88) 100 (66) 95 (88) 240 (154) Bronze   Bronze
19. Singapore CyberSkulls 80 (112) 120 (118) 49 (63) 110 (61) 120 (88) 240 (206) Bronze   Bronze
20. Nicaragua NicaRobotica Prime Robots 107 (79) 120 (98) 120 (92) 60 (52) 110 (67) 230 (159) Bronze   Bronze
21. Saudi Arabia PRO ROBOT - KSA 12 (120) 17 (117) 65 (102) 50 (63) 160 (72) 225 (174) Bronze   Bronze
22. United States of America JAW 120 (94) 118 (115) 85 (116) 20 (63) 105 (96) 225 (190) Bronze   Bronze
23. Mexico RoboTecnia Churros 0 (47) 0 (120) 32 (48) 50 (44) 190 (116) 222 (164) Bronze   Bronze
24. Switzerland Balda7strich3 97 (106) 19 (79) 53 (94) 50 (54) 120 (99) 217 (205) Bronze   Bronze
25. Turkey JUNIOR ALTAŞ 120 (106) 55 (93) 72 (86) 60 (45) 90 (99) 210 (205) Bronze   Bronze
26. Panama Asimov Vasic 23 (16) 117 (119) 23 (26) 70 (71) 90 (79) 207 (198) Bronze   Bronze
27. Ukraine PolitUA 105 (86) 23 (22) 105 (85) 80 (25) 100 (54) 205 (139) Bronze   Bronze
28. Venezuela David y Goliat 65 (116) 12 (27) 74 (117) 60 (46) 125 (78) 199 (195) Bronze   Bronze
29. India RoboKings 102 (74) 107 (94) 107 (105) 70 (54) 90 (56) 197 (150) Bronze   Bronze
30. Indonesia Freedom 127 (107) 96 (98) 23 (80) 70 (61) 70 (74) 197 (168) Bronze   Bronze
31. Thailand Trust your anthem 120 (68) 89 (83) 37 (49) 75 (70) 60 (69) 195 (138) Bronze   Bronze
32. Czechia HobbyRobot 23 (60) 109 (116) 62 (115) 0 (20) 85 (38) 194 (154) Bronze   Bronze
33. Iran Er-Ta-So 54 (75) 114 (119) 19 (37) 40 (34) 80 (70) 194 (189) Bronze   Bronze
34. Vietnam VIET ROBOT B2-01 140 (78) 122 (74) 55 (39) 50 (26) 0 (18) 190 (104) Bronze   Bronze
35. Canada Smart Devils 109 (53) 140 (62) 12 (29) 0 (34) 50 (93) 190 (155) Bronze   Bronze
36. Switzerland Robo Matik - New Generation 69 (120) 35 (72) 42 (82) 120 (112) 0 (23) 189 (232) Bronze   Bronze
37. Azerbaijan AZE 44 Falcons 23 (49) 90 (98) 12 (11) 20 (12) 90 (57) 180 (155) Bronze   Bronze
38. Japan Team K 90 (104) 32 (70) 109 (111) 60 (51) 70 (72) 179 (183) Bronze   Bronze
39. Cyprus GYMNASIO ARADIPPOU 2023 107 (118) 56 (119) 49 (108) 0 (120) 60 (56) 167 (174) Bronze   Bronze
40. Slovakia Rubikon 12 (7) 71 (72) 39 (79) 90 (40) 20 (45) 161 (112) Bronze   Bronze
41. Kazakhstan Milestone 37 (100) 36 (45) 120 (87) 20 (26) 40 (59) 160 (146) Bronze   Bronze
42. Saudi Arabia Geniuses - KSA 29 (74) 50 (112) 43 (103) 35 (48) 110 (77) 160 (189) Bronze   Bronze
43. Bosnia and Herzegovina Stem Academy Junior 85 (112) 36 (106) 69 (110) 0 (69) 75 (120) 160 (232) Bronze   Bronze
44. United States of America Zyzybot 26 (73) 59 (84) 53 (95) 80 (65) 100 (78) 159 (162) Bronze   Bronze
45. United Kingdom Light Bulb Eater 92 (93) 25 (51) 42 (65) 40 (43) 60 (60) 152 (153) Bronze   Bronze
46. Peru The Lego'S 51 (95) 80 (43) 107 (94) 20 (18) 40 (34) 147 (128) Bronze   Bronze
47. Austria Plasma-Bots 43 (64) 106 (104) 47 (39) 40 (41) 40 (34) 146 (138) Bronze   Bronze
48. Philippines Batangas State University(Batang Spartan) 82 (107) 97 (105) 106 (114) 0 (20) 40 (64) 146 (178) Bronze   Bronze
49. United States of America Techies 84 (96) 36 (57) 75 (99) 60 (36) 60 (45) 144 (132) Bronze   Bronze
50. Mexico Ciberbots 91 (97) 49 (70) 109 (105) 35 (42) 15 (42) 144 (147) Bronze   Bronze
51. Canada Miracle Monkeys 70 (70) 98 (72) 42 (45) 40 (28) 0 (33) 138 (100) Bronze   Bronze
52. Armenia GitTun 47 (120) 12 (34) 39 (120) 70 (43) 90 (100) 137 (220) Bronze   Bronze
53. Germany KFG Junior 78 (86) 96 (83) 85 (98) 40 (19) 20 (35) 136 (102) Bronze   Bronze
54. Philippines JAPeR Memorial High School-Junior High 23 (45) 75 (68) 48 (42) 60 (57) 0 (120) 135 (125) Bronze   Bronze
55. Chinese Taipei Yoder Robot 36 (39) 36 (37) 95 (108) 40 (36) 20 (37) 135 (144) Bronze   Bronze
56. Costa Rica SEK 2 40 (120) 46 (120) 54 (117) 40 (42) 80 (74) 134 (191) Bronze   Bronze
57. Slovenia BARCA 12 (0) 69 (61) 66 (60) 20 (21) 40 (40) 109 (101) Bronze   Bronze
58. China SZLG Galaxy 66 (112) 94 (113) 12 (49) 15 (29) 15 (45) 109 (142) Bronze   Bronze
59. Spain HUBLIAN 84 (93) 97 (97) 108 (115) 0 (19) 0 (55) 108 (134) Bronze   Bronze
60. Mexico Jos 77 (78) 85 (84) 12 (28) 0 (22) 20 (30) 105 (114) Bronze   Bronze
61. Vietnam WS.AIDs 12 (11) 84 (102) 103 (115) 0 (10) 0 (41) 103 (125) Bronze   Bronze
62. Hong Kong You and Us 25 (52) 47 (81) 68 (120) 20 (24) 35 (32) 103 (152) Bronze   Bronze
63. Italy G&G 33 (56) 54 (79) 61 (78) 40 (34) 40 (50) 101 (112) Bronze   Bronze
64. Croatia Just Here For Cake 54 (114) 36 (70) 12 (40) 0 (120) 40 (78) 94 (192) Bronze   Bronze
65. South Africa Techno Venom 85 (57) 86 (52) 71 (66) 0 (26) 0 (22) 86 (74) Bronze   Bronze
66. Kenya Merishaw JSS Lego Pals 32 (74) 25 (12) 23 (80) 45 (64) 50 (92) 82 (166) Bronze   Bronze
67. Macau MACAU YWC 19 (20) 60 (43) 25 (35) 20 (13) 20 (19) 80 (56) Bronze   Bronze
68. Nigeria Lagos Titans 23 (49) 6 (32) 38 (41) 0 (120) 40 (41) 78 (82) Bronze   Bronze
69. Costa Rica SEK 1 67 (104) 57 (100) 78 (102) 0 (38) 0 (30) 78 (132) Bronze   Bronze
70. Peru DIARSO 23 (32) 36 (14) 12 (4) 40 (35) 40 (42) 76 (49) Bronze   Bronze
71. China The NO1 Team of Jinhua Dragon in the 19th Middle School of Xingtai 31 (54) 28 (115) 35 (114) 0 (39) 40 (55) 75 (169) Bronze   Bronze
72. El Salvador EDULAB MAITI 0 (28) 12 (36) 6 (28) 40 (32) 60 (38) 72 (74) Bronze   Bronze
73. Bolivia XLR8U 12 (44) 12 (49) 32 (73) 40 (12) 0 (16) 72 (85) Bronze   Bronze
74. Spain THE @'S TEAM 31 (42) 6 (11) 47 (54) 0 (14) 20 (24) 67 (78) Bronze   Bronze
75. Guatemala DragonBots 19 (33) 26 (50) 30 (56) 35 (27) 20 (37) 65 (83) Bronze   Bronze
76. Morocco 3M 23 (37) 34 (79) 23 (74) 30 (36) 20 (56) 64 (115) Bronze   Bronze
77. Germany W-A-L | Roboter AG 2 15 (79) 27 (101) 64 (109) 0 (29) 0 (21) 64 (130) Bronze   Bronze
78. Australia Trademark 12 (33) 45 (64) 64 (68) 0 (120) 0 (120) 64 (188) Bronze   Bronze
79. Poland Space Beavers 2 20 (78) 30 (120) 39 (120) 0 (25) 15 (36) 54 (156) Bronze   Bronze
80. Colombia Tech Warriors 24 (76) 53 (104) 23 (58) 0 (18) 0 (0) 53 (104) Bronze   Bronze
81. Serbia RoboRiders 41 (120) 12 (6) 46 (120) 0 (120) 0 (20) 46 (140) Bronze   Bronze
82. Puerto Rico Techno Inventors-RoboMissionJunior 0 (58) 45 (11) 45 (11) 0 (9) 0 (10) 45 (20) Bronze   Bronze
83. Puerto Rico Esc. Bilingue Padre Rufo-1 12 (12) 45 (21) 37 (38) 0 (14) 0 (33) 45 (35) Bronze   Bronze
84. Bolivia RoboTec 12 (17) 25 (32) 12 (29) 20 (24) 20 (48) 45 (56) Bronze   Bronze
85. Nigeria Genius Bot 0 (56) 23 (36) 23 (32) 20 (19) 20 (36) 43 (51) Bronze   Bronze
86. Nigeria Build Quest 6 (38) 6 (29) 23 (28) 20 (29) 0 (52) 43 (57) Bronze   Bronze
87. Panama Robot Cam 23 (69) 23 (46) 23 (54) 20 (19) 0 (64) 43 (65) Bronze   Bronze
88. Germany RoKo-Robot 12 (21) 20 (103) 12 (28) 15 (24) 0 (13) 35 (127) Bronze   Bronze
89. Puerto Rico Esc. Bilingue Padre Rufo-2 23 (14) 23 (18) 12 (20) 0 (15) 0 (12) 23 (26) Bronze   Bronze
90. Ghana WATERPROOF 0 (0) 21 (52) 13 (69) 0 (45) 0 (49) 21 (97) Bronze   Bronze
91. Georgia GADGETEENS -------- -------- -------- -------- -------- 0 (0) Bronze   Bronze
91. Tunisia Junior Robotics Lab Tunisia -------- -------- -------- -------- -------- 0 (0) Bronze   Bronze
91. Palestine Over Power - YATTA -------- -------- -------- -------- -------- 0 (0) Bronze   Bronze


Senior

Team Day 1 Day 2 Medal
1. Switzerland Robolution 165 (63) 70 (57) 215 (62) 205 (120) 275 (117) 490 (179) Gold   Gold
2. Germany Robotic Boys 23 (6) 190 (78) 215 (82) 180 (120) 275 (115) 490 (197) Gold   Gold
3. Kazakhstan QYZYLORDA Rage 198 (120) 215 (110) 215 (103) 255 (83) 275 (119) 490 (222) Gold   Gold
4. Chinese Taipei Lego Lau Xiao 165 (75) 215 (103) 196 (86) 140 (84) 255 (93) 470 (196) Gold   Gold
5. Switzerland Flawil Beavers 215 (120) 215 (107) 33 (71) 255 (98) 235 (104) 470 (205) Gold   Gold
6. Romania Nerdvana Mensa 184 (95) 215 (105) 93 (64) 145 (68) 235 (105) 450 (210) Gold   Gold
7. Japan meiden first tpy 215 (78) 23 (18) 64 (31) 225 (103) 195 (115) 440 (181) Silver   Silver
8. Greece JoFre 215 (70) 165 (65) 215 (62) 175 (86) 215 (120) 430 (182) Silver   Silver
9. Singapore Clutch 62 (36) 49 (38) 190 (67) 50 (30) 235 (74) 425 (141) Silver   Silver
10. Malaysia UP UP C.H.M. 01 196 (71) 215 (72) 196 (62) 0 (14) 205 (96) 420 (168) Silver   Silver
11. Vietnam VIET ROBOT B3-02 195 (65) 215 (66) 23 (51) 125 (79) 205 (114) 420 (180) Silver   Silver
12. Japan Tezukayama Å 32 (36) 151 (80) 196 (78) 110 (81) 215 (113) 411 (191) Silver   Silver
13. Honduras HONDURAS OPTIMUS PRIME 165 (72) 215 (72) 42 (50) 110 (55) 195 (70) 410 (142) Silver   Silver
14. Indonesia Prometheus 170 (60) 136 (59) 165 (57) 90 (57) 235 (82) 405 (142) Silver   Silver
15. Chinese Taipei AI Robotics 185 (115) 171 (112) 195 (103) 155 (93) 205 (102) 400 (205) Silver   Silver
16. Japan YTHS 2BY 215 (83) 176 (72) 177 (69) 15 (23) 175 (88) 390 (171) Silver   Silver
17. Germany BotBrothers 204 (92) 215 (93) 215 (82) 125 (113) 175 (114) 390 (196) Silver   Silver
18. Hungary Storms Senior 165 (98) 178 (112) 151 (105) 125 (67) 210 (95) 388 (207) Silver   Silver
19. Vietnam WE ARE FROM VIETNAM 190 (68) 215 (77) 215 (60) 145 (84) 165 (107) 380 (167) Silver   Silver
20. Thailand Chao Sai Bai Yen 215 (72) 215 (73) 45 (24) 160 (47) 145 (65) 375 (119) Silver   Silver
21. Thailand CKK-Beelzebub 111 (52) 128 (62) 187 (66) 35 (54) 185 (100) 372 (166) Silver   Silver
22. Syria H2A 190 (113) 12 (7) 215 (110) 140 (80) 0 (120) 355 (190) Silver   Silver
23. Panama Aqua Thomix 40 (100) 145 (101) 146 (97) 85 (58) 206 (86) 352 (183) Silver   Silver
24. Kazakhstan ROBOTEK Fusion 215 (65) 151 (59) 215 (59) 105 (41) 130 (42) 345 (101) Silver   Silver
25. Philippines Marie Ernestine School 165 (83) 148 (101) 215 (119) 55 (40) 130 (75) 345 (194) Silver   Silver
26. Hong Kong We and Us 52 (35) 155 (80) 184 (91) 30 (55) 145 (117) 329 (208) Silver   Silver
27. Mexico RoboTecnia Team Umizoomi 52 (83) 190 (120) 190 (119) 20 (27) 130 (55) 320 (174) Silver   Silver
28. Italy Gli Sbucciafili 151 (58) 154 (67) 215 (68) 0 (18) 90 (75) 305 (143) Bronze   Bronze
29. Malaysia UP UP C.H.M. 02 62 (36) 215 (69) 215 (63) 70 (55) 0 (61) 285 (118) Bronze   Bronze
30. Canada Double-X 23 (22) 164 (86) 215 (88) 60 (78) 20 (40) 275 (166) Bronze   Bronze
31. El Salvador ABC Robotics Club 94 (120) 67 (108) 142 (120) 60 (50) 115 (109) 257 (229) Bronze   Bronze
32. Lebanon SJS Robotronics 215 (92) 154 (86) 107 (73) 40 (43) 0 (120) 255 (135) Bronze   Bronze
33. Iran Revolutionist 23 (44) 126 (100) 146 (114) 0 (13) 105 (67) 251 (181) Bronze   Bronze
34. United States of America Archimedean Gama 115 (113) 146 (110) 159 (116) 0 (15) 85 (43) 244 (159) Bronze   Bronze
35. Serbia Mindstrongs 114 (102) 23 (25) 159 (120) 0 (8) 85 (65) 244 (185) Bronze   Bronze
36. Peru The Piece 185 (92) 12 (7) 170 (94) 0 (9) 55 (32) 240 (124) Bronze   Bronze
37. Macau CDSJ5-S01 23 (10) 0 (120) 87 (102) 15 (36) 140 (95) 227 (197) Bronze   Bronze
38. Turkey ÇAKATECH 76 (54) 42 (26) 64 (31) 125 (63) 145 (105) 221 (159) Bronze   Bronze
39. Panama Los Rompecircuitos 93 (114) 112 (118) 134 (116) 50 (81) 85 (84) 219 (200) Bronze   Bronze
40. India 2EZ 146 (95) 135 (95) 44 (34) 70 (44) 0 (9) 216 (139) Bronze   Bronze
41. Spain INSANOS 134 (114) 146 (116) 146 (113) 30 (22) 70 (67) 216 (180) Bronze   Bronze
42. Austria B&R Eisbärlis 146 (117) 12 (12) 165 (118) 50 (21) 50 (38) 215 (139) Bronze   Bronze
43. South Korea Ottogi 53 (64) 95 (75) 52 (57) 0 (43) 115 (114) 210 (189) Bronze   Bronze
44. Slovenia EKIPA X 115 (97) 23 (64) 146 (96) 0 (38) 60 (66) 206 (162) Bronze   Bronze
45. Mexico Los Molcajeteros 12 (14) 170 (120) 48 (35) 35 (25) 15 (33) 205 (145) Bronze   Bronze
46. Germany Jakorobo&Co 134 (49) 98 (62) 12 (12) 60 (43) 70 (71) 204 (120) Bronze   Bronze
47. South Africa MacGyver 53 (71) 107 (92) 45 (72) 20 (31) 90 (91) 197 (183) Bronze   Bronze
48. Slovakia Roboys 87 (120) 88 (120) 127 (113) 0 (39) 65 (63) 192 (176) Bronze   Bronze
49. Pakistan Byte Brigade 73 (60) 151 (118) 33 (63) 20 (39) 40 (36) 191 (154) Bronze   Bronze
50. Nicaragua Secret Code 190 (107) 171 (106) 176 (102) 0 (16) 0 (14) 190 (121) Bronze   Bronze
51. Saudi Arabia Ambitious - KSA 57 (78) 119 (78) 85 (76) 20 (5) 65 (44) 184 (122) Bronze   Bronze
52. Bolivia XLR8 101 (116) 49 (80) 23 (42) 40 (50) 80 (83) 181 (199) Bronze   Bronze
53. Vietnam WS_DTMKK 115 (103) 23 (38) 145 (105) 0 (16) 35 (107) 180 (212) Bronze   Bronze
54. United States of America GMR (Great Minds Robotics) 23 (18) 23 (26) 129 (119) 50 (37) 0 (44) 179 (156) Bronze   Bronze
55. Mexico Rocket 12 (48) 57 (77) 115 (2) 0 (10) 60 (36) 175 (38) Bronze   Bronze
56. Montenegro Beta 124 (100) 23 (67) 76 (85) 45 (62) 0 (0) 169 (162) Bronze   Bronze
57. Thailand CKK-ALLLAKA 145 (51) 151 (64) 47 (40) 15 (33) 0 (20) 166 (97) Bronze   Bronze
58. Bosnia and Herzegovina Jack Sparrow 072 53 (80) 23 (30) 43 (56) 70 (54) 100 (75) 153 (155) Bronze   Bronze
59. South Africa JAT SA 52 (73) 104 (111) 86 (114) 0 (32) 45 (30) 149 (141) Bronze   Bronze
60. Azerbaijan Dynamite Baku 119 (118) 44 (85) 111 (117) 0 (19) 30 (51) 149 (169) Bronze   Bronze
61. Oman Laddoo 146 (103) 135 (115) 12 (6) 0 (11) 0 (6) 146 (109) Bronze   Bronze
62. Costa Rica Edubots 23 (34) 81 (95) 145 (109) 0 (3) 0 (2) 145 (111) Bronze   Bronze
63. Brazil MIB_Robotcsteam 94 (63) 23 (29) 23 (28) 45 (41) 45 (7) 139 (70) Bronze   Bronze
64. Costa Rica JD2 93 (109) 64 (96) 45 (73) 20 (64) 40 (21) 133 (130) Bronze   Bronze
65. Poland Bonzo Team 63 (115) 73 (110) 131 (120) 0 (120) 0 (13) 131 (133) Bronze   Bronze
66. Brazil Equipe Esgualepado - Robótica Sinodal 23 (24) 115 (105) 83 (108) 0 (14) 15 (25) 130 (130) Bronze   Bronze
67. Nicaragua NicaRobotica Midnigth Sons 45 (71) 128 (35) 33 (56) 0 (11) 0 (12) 128 (46) Bronze   Bronze
68. Panama Tekbot Senior 65 (78) 20 (38) 45 (76) 0 (20) 55 (71) 120 (149) Bronze   Bronze
69. Nigeria Lagos Legends 45 (37) 23 (27) 64 (92) 35 (61) 55 (78) 119 (170) Bronze   Bronze
70. Saudi Arabia QPS - KSA 75 (87) 12 (30) 104 (92) 0 (27) 0 (38) 104 (119) Bronze   Bronze
71. Netherlands Team Cheesebot 23 (30) 33 (30) 61 (52) 35 (27) 0 (13) 96 (79) Bronze   Bronze
72. Mexico MEKLAB-ROBOTICS 87 (120) 73 (47) 83 (91) 0 (49) 0 (120) 87 (169) Bronze   Bronze
73. Nigeria Design Jockey 17 (43) 48 (47) 31 (37) 0 (0) 30 (21) 78 (68) Bronze   Bronze
74. Venezuela Robot Guys 23 (64) 62 (92) 45 (61) 15 (73) 15 (99) 77 (165) Bronze   Bronze
75. Saudi Arabia Ajyal Almarefaah International - KSA 53 (56) 22 (54) 12 (42) 20 (3) 0 (21) 73 (59) Bronze   Bronze
76. Croatia PrimeRD 23 (60) 12 (67) 12 (8) 50 (28) 0 (62) 73 (88) Bronze   Bronze
77. United States of America Ultrasonicists 64 (110) 62 (108) 59 (72) 0 (19) 0 (64) 64 (129) Bronze   Bronze
78. Colombia ROBOTYC SYSTEMS 63 (82) 23 (34) 23 (70) 0 (26) 0 (38) 63 (108) Bronze   Bronze
79. Kenya Samaj Robo Warriors 62 (109) 23 (74) 17 (21) 0 (36) 0 (34) 62 (143) Bronze   Bronze
80. Bolivia Hydra 23 (26) 46 (82) 23 (68) 15 (47) 0 (61) 61 (129) Bronze   Bronze
81. Cyprus STEM Boys Cyprus 23 (38) 59 (47) 34 (46) 0 (6) 0 (20) 59 (53) Bronze   Bronze
82. Mexico Threats 50 0 (120) 11 (9) 11 (6) 0 (34) 40 (56) 51 (62) Bronze   Bronze
83. Puerto Rico Esc. Padre Aníbal Reyes Belén 33 (8) 33 (10) 33 (8) 15 (30) 15 (28) 48 (36) Bronze   Bronze
84. Nigeria Lagos Amazons 0 (120) 23 (52) 23 (51) 0 (5) 20 (44) 43 (95) Bronze   Bronze
85. Puerto Rico Esc. Gabriel Mistral 12 (18) 23 (72) 12 (50) 15 (29) 15 (34) 38 (101) Bronze   Bronze
86. Puerto Rico Esc. Abelardo Martínez Otero 12 (47) 12 (53) 34 (52) 0 (24) 0 (28) 34 (76) Bronze   Bronze
87. Argentina EPET 38 34 (113) 33 (110) 23 (21) 0 (120) 0 (120) 34 (233) Bronze   Bronze
88. Ghana APEX -------- -------- -------- -------- -------- 0 (0) Bronze   Bronze
88. Palestine New Horizon - TULKAREM -------- -------- -------- -------- -------- 0 (0) Bronze   Bronze
88. Georgia TEAM GAGUA -------- -------- -------- -------- -------- 0 (0) Bronze   Bronze



Future Innovators

The tables below show the results for one age group. The points are based on an average of every single sheet the judges filled out.

Results age group Elementary

Team Points Medal
1. Malaysia OCEAN HUB 174.75 Gold   Gold
2. United States of America Global Connector 166.69 Gold   Gold
3. India PortKey 155.80 Gold   Gold
4. Singapore SOR Open Team 2 155.72 Gold   Gold
5. Saudi Arabia JAWATHA - KSA 147.50 Silver   Silver
6. Chinese Taipei Fantasy 145.06 Silver   Silver
7. Germany JAT 144.39 Silver   Silver
8. Philippines P6 Sci-Pi Robotics Team 143.25 Silver   Silver
9. South Korea DREAM IN LEGO 142.61 Silver   Silver
10. Pakistan M.A.S. Innovators 138.05 Silver   Silver
11. United States of America Dolphin Hearts 137.61 Silver   Silver
12. Macau PCMS-INNOVATORS 134.44 Bronze   Bronze
13. Thailand CUD ClickRobot 129.13 Bronze   Bronze
14. Panama Titanes del Interoceánicos 128.17 Bronze   Bronze
15. Italy VIRTUAL BLUE 125.75 Bronze   Bronze
16. Azerbaijan Lavanda Zagatala 123.28 Bronze   Bronze
17. Colombia Natugonzaguistas 123.06 Bronze   Bronze
18. Panama Dipsi Girls 122.31 Bronze   Bronze
19. Venezuela CBIT Humberto Tejera 117.33 Bronze   Bronze
20. Ecuador NautillusTECH LP 115.67 Bronze   Bronze
21. Vietnam VIET ROBOT B4-02 115.56 Bronze   Bronze
22. Ghana AQUARIAN SMART LABS (AL 4.0) 108.88 Bronze   Bronze
23. Puerto Rico TechnoInventors-InnovatorsElementary 105.56 Bronze   Bronze
24. Kenya Samaj Everest 104.69 Bronze   Bronze
25. El Salvador Glasswing 98.56 Bronze   Bronze
26. Kazakhstan Zere 95.00 Bronze   Bronze
27. Costa Rica Agua 92.13 Bronze   Bronze
28. Haiti TECH GARAGE 78.28 Bronze   Bronze
29. Argentina Yacyretá Team 74.89 Bronze   Bronze
30. China Ocean Robot 0.00 Bronze   Bronze

Results age group Junior

Team Points Medal
1. Malaysia AdvanzSAFE 168.80 Gold   Gold
2. Azerbaijan Village Boys (Mechatronic Engineers) 166.89 Gold   Gold
3. Morocco Nova Explorers 166.33 Gold   Gold
4. Greece Smartbirds 166.28 Gold   Gold
5. Puerto Rico RobinsonSchool-InnovatorsJunior 145.89 Silver   Silver
6. Japan Big Turtle 141.56 Silver   Silver
7. Philippines DYCI Primes 140.94 Silver   Silver
8. Panama Robo Filter 140.81 Silver   Silver
9. Turkey PROVIDERS 136.15 Silver   Silver
10. United States of America Innovation Nation 135.78 Silver   Silver
11. Portugal Program to Communicate 134.94 Silver   Silver
12. India GALEFORCE 133.69 Silver   Silver
13. Hungary TheGaals 129.94 Bronze   Bronze
14. Kenya SCLP Aqua Rangers 129.63 Bronze   Bronze
15. Panama Seatitans 129.00 Bronze   Bronze
16. Thailand KMIDS ROBOYS 126.94 Bronze   Bronze
17. Chinese Taipei PowerKids 126.75 Bronze   Bronze
18. Spain R2D2 126.06 Bronze   Bronze
19. Venezuela Tomorrows Innovators 125.10 Bronze   Bronze
20. Panama Kamda 124.75 Bronze   Bronze
21. Saudi Arabia ROBOSMART AL AMJAD - KSA 124.43 Bronze   Bronze
22. South Korea ROCOM 122.81 Bronze   Bronze
23. Hong Kong UCCKE 120.44 Bronze   Bronze
24. El Salvador Hikerbots 115.17 Bronze   Bronze
25. Peru Lourdinas Leading the Change 112.00 Bronze   Bronze
26. Costa Rica Innovators + 111.25 Bronze   Bronze
27. Bahrain BH-ROBOMATRIX 110.13 Bronze   Bronze
28. Bolivia RBT 108.06 Bronze   Bronze
29. Argentina Aquality 105.28 Bronze   Bronze
30. Poland Morse Team 98.94 Bronze   Bronze
31. Vietnam WELLSPRING SG 05 97.44 Bronze   Bronze
32. Romania Vrum Vrum Robots - Eco Pirates 94.39 Bronze   Bronze
33. Mexico Gardner Maremotriz 90.28 Bronze   Bronze
34. Guatemala Equipo Verde Los Olivos del Norte 87.17 Bronze   Bronze

Results age group Senior

Team Points Medal
1. Germany Support Submarine (SuppSub) 177.75 Gold   Gold
2. Canada Oceanic Pioneers 172.06 Gold   Gold
3. Greece Minders 171.19 Gold   Gold
4. Malaysia HSBP Tech Keepers 170.31 Gold   Gold
5. Bangladesh Robonium Bangladesh 162.63 Silver   Silver
6. Kazakhstan ACRS 154.72 Silver   Silver
7. Azerbaijan Caspian Rescuer 150.33 Silver   Silver
8. Japan OtemonChallenger 149.44 Silver   Silver
9. Thailand KMIDS INNO GANG 148.78 Silver   Silver
10. Croatia Golden Drop 148.39 Silver   Silver
11. Venezuela CJROB 144.63 Silver   Silver
12. Panama Carey 144.20 Silver   Silver
13. South Korea BISANG 141.00 Silver   Silver
14. Cambodia ROBOAT 138.19 Bronze   Bronze
15. Kazakhstan Tlcs.bot 137.22 Bronze   Bronze
16. Bangladesh Byte Bandits 133.38 Bronze   Bronze
17. Panama Rbots 132.06 Bronze   Bronze
18. Saudi Arabia Rowad Crafters - KSA 128.78 Bronze   Bronze
19. Vietnam PORTERROR.WS 126.69 Bronze   Bronze
20. Panama AcquaBotix 122.35 Bronze   Bronze
21. India Team No. 1 118.56 Bronze   Bronze
22. South Africa Cow Tipping Dwarves 117.17 Bronze   Bronze
23. Netherlands Baguette Aquatics 113.88 Bronze   Bronze
24. Philippines JAPeR Memorial High School-DepEd Bohol 106.56 Bronze   Bronze
25. Guatemala Oppenheimer Jrs 101.44 Bronze   Bronze
26. Germany LEGOCRAFT FI 101.38 Bronze   Bronze
27. Lebanon GREEN SAILOR 101.19 Bronze   Bronze
28. Costa Rica Coral Tec+ 99.22 Bronze   Bronze
29. Peru MAYOR TECH 98.00 Bronze   Bronze
30. Chinese Taipei Azure Sea Team 91.67 Bronze   Bronze
31. Argentina Flamita 75.44 Bronze   Bronze
32. Puerto Rico TechnoInventors-InnovatorsSenior 74.50 Bronze   Bronze

RoboSports

Table view

Team GP Pts V BallsOW BallsOP
1. Greece bitLab 8 24 0 31 161
2. Germany The Team O'Ball 8 22 0 34 158
3. Vietnam HONG BANG 2 8 22 0 35 157
4. Vietnam HONG BANG 1 8 21 1 40 152
4. Chinese Taipei OFDL RTB Taiwan 8 21 1 40 152
6. Romania Nerdvana Hercules 8 20 1 53 139
7. Chinese Taipei OFDL LKY Taiwan 8 19 0 37 155
8. Tajikistan Binom Tajikistan 8 19 0 44 148
9. Japan POISON 8 19 0 48 144
10. United States of America USEL-Upland 9 18 0 74 142
11. Thailand BIG Floppa 8 18 1 50 142
12. Thailand PANYA ROBOT 8 18 1 55 137
13. Hungary BDB robotics infinity 8 18 1 61 131
14. Iran CAN DO 8 18 1 64 128
15. South Africa C.U.P. 8 18 2 79 113
16. Macau CK Avenger 8 17 0 55 137
17. Costa Rica Mecatronics de Moncho 8 16 0 64 128
18. Argentina IITA Sports 2 8 15 0 100 92
19. Malaysia KWANGHUA FALCON 02 8 14 12 100 92
20. Costa Rica ASHOBIG 8 13 1 89 103
21. Japan UNAGI-RO 8 13 2 90 102
22. Malaysia UP UP C.H.M. 8 13 3 65 127
23. Germany Leonardos I 8 12 2 101 91
24. Philippines Marigondon National High School 8 11 2 105 87
25. Spain BEGOÑAZPI 8 10 2 82 110
26. Kazakhstan A'Doner 8 10 3 106 86
27. Saudi Arabia JRS SPORT - KSA 8 9 0 89 103
28. Azerbaijan East Zangezur 8 9 3 104 88
29. Panama The Brotherhood 8 9 4 126 66
30. Canada TMC 8 9 5 117 75
31. China GEKHUB 8 9 6 121 71
32. Panama Astroboys 8 7 8 127 65
33. Philippines Legaspi Science High School 8 7 9 130 62
34. Hong Kong The Farmland Union of Hong Kong 8 6 5 114 78
35. United States of America Dynamic Duo 8 6 6 146 46
36. Kazakhstan idk 8 6 7 132 60
37. Venezuela Avila Tech 8 6 8 135 57
38. Saudi Arabia Al-Braem - KSA 9 3 2 152 64
39. Puerto Rico Esc. Benjamín Harrison-1 8 3 8 154 38
40. Panama Maxell 8 3 10 157 35
41. Macau PTRT 8 1 9 145 47
42. Puerto Rico Esc. Benjamín Harrison-2 8 0 11 164 28
43. South Korea WEMBRO 8 0 15 175 17
44. Italy ILAB 8 0 15 187 5
45. Slovenia LOPARJA 8 0 17 167 25

Explanation for the table: GP: Games Played, Pts: Points, BallsOW: Balls on own half in all matches, BallsOP: Balls on opponents half in all matches

The ranking in a table is based on: 1) Points, 2) Number of violations during the matches, 3) Sum of the balls on the opponents half in all matches the teams have played (the team whose opponents have got the higher number of balls wins), after that the teams are displayed the same place. For more details see the general rules of this category.


View games of TOP 8

Team1 Team2 Winners in Matches
Game 1 Greece bitLab Tajikistan Binom Tajikistan bitLab | bitLab | bitLab
Game 2 Germany The Team O'Ball Chinese Taipei OFDL LKY Taiwan OFDL LKY Taiwan | OFDL LKY Taiwan | OFDL LKY Taiwan
Game 3 Vietnam HONG BANG 2 Romania Nerdvana Hercules Nerdvana Hercules | Nerdvana Hercules | HONG BANG 2
Game 4 Vietnam HONG BANG 1 Chinese Taipei OFDL RTB Taiwan OFDL RTB Taiwan | OFDL RTB Taiwan | HONG BANG 1

In the table you can see which team won the game and which team won which match. For more details, you can click on the matches.


View games of TOP 4

Team1 Team2 Winners in Matches
Game 1 Greece bitLab Chinese Taipei OFDL LKY Taiwan Tie | OFDL LKY Taiwan | OFDL LKY Taiwan
Game 2 Romania Nerdvana Hercules Chinese Taipei OFDL RTB Taiwan OFDL RTB Taiwan | OFDL RTB Taiwan | OFDL RTB Taiwan

In the table you can see which team won the game and which team won which match. For more details, you can click on the matches.


Final Games

Team1 Team2 Winners in Matches
Final Chinese Taipei OFDL RTB Taiwan Chinese Taipei OFDL LKY Taiwan OFDL LKY Taiwan | OFDL RTB Taiwan | OFDL LKY Taiwan
Game for 3rd place Greece bitLab Romania Nerdvana Hercules bitLab | Nerdvana Hercules | bitLab

In the table you can see which team won the game and which team won which match. For more details, you can click on the matches.



Future Engineers

Team Qualifying Matches Final Matches Documentation
1. Tajikistan Liga Robotov Tajikistan 30.0 (27) 30.0 (25) 26.0 (31) 55.0 (32) 24.0 109 (57)
2. Kazakhstan ROBOTEK Prime 30.0 (23) 3.0 (5) 55.0 (40) 12.5 (58) 23.0 108 (63)
3. Saudi Arabia BLACK FINGERS - KSA 30.0 (88) 30.0 (37) 55.0 (74) 53.0 (66) 21.0 106 (111)
4. United States of America SPARK 1.5 (180) 30.0 (93) 53.0 (39) 24.0 (180) 21.0 104 (132)
5. Kazakhstan Qyzylorda 30.0 (57) 15.0 (64) 55.0 (82) 4.0 (17) 19.0 104 (139)
6. Canada Dominus 30.0 (37) 30.0 (33) 53.0 (57) 27.0 (68) 20.0 103 (90)
7. Thailand Sunflower 12.5 (22) 15.0 (22) 55.0 (34) 15.0 (22) 25.0 95 (56)
8. Thailand Zenith 15.0 (19) 15.0 (12) 55.0 (33) 4.0 (7) 21.0 91 (45)
9. Malaysia I-Robonator 30.0 (27) 30.0 (27) 29.0 (45) 29.0 (53) 26.0 85 (72)
10. Chinese Taipei Shinan Fire On All Cylinders 30.0 (40) 30.0 (44) 22.0 (23) 18.0 (25) 28.0 80 (63)
11. Bangladesh mechaScratch_404 30.0 (33) 6.0 (15) 26.0 (60) 0.0 (5) 24.0 80 (93)
12. Japan National Institute of Technology, Ishikawa College 30.0 (120) 30.0 (127) 18.0 (61) 26.0 (167) 21.0 77 (287)
13. Germany Pfort GT 30.0 (96) 6.0 (180) 23.0 (73) 21.0 (101) 21.0 74 (169)
14. Italy VOLTERRA 30.0 (117) 30.0 (112) 21.0 (82) 4.0 (37) 22.0 73 (194)
15. Greece Evripos Robotics 11.0 (180) 27.0 (88) 20.0 (42) 18.0 (58) 24.0 71 (130)
16. Syria Autonomous Buggies 30.0 (65) 30.0 (62) 27.0 (121) 15.0 (90) 13.0 70 (183)
17. Romania Nerdvana Nemesis 30.0 (47) 30.0 (46) 5.0 (12) 16.0 (39) 23.0 69 (85)
18. Germany Smart Riders 30.0 (60) 27.0 (37) 2.0 (19) 6.0 (56) 25.0 61 (116)
19. Spain ACME 1.0 (10) 30.0 (19) 4.0 (11) 0.0 (4) 25.0 59 (30)
20. Panama Brilliant Minds 30.0 (42) 30.0 (42) 10.0 (180) 0.0 (180) 19.0 59 (222)
21. Azerbaijan AZE 86.6 24.0 (57) 9.0 (60) 11.0 (49) 2.0 (16) 22.0 57 (106)
22. Philippines Batangas State University 24.0 (77) 30.0 (85) 2.0 (23) 0.0 (2) 22.0 54 (108)
23. India 404 7.0 (11) 25.0 (44) 1.0 (0) 0.0 (0) 22.0 48 (44)
24. Panama Bennets Brigade 2.0 (15) 30.0 (73) 0.0 (16) 1.0 (29) 17.0 48 (102)
25. Venezuela Red Machine 25.0 (87) 25.0 (77) 2.0 (13) 0.0 (4) 20.0 47 (90)
26. Lebanon APROMON 9.5 (30) 30.0 (43) 2.0 (26) 0.0 (35) 10.0 42 (69)
27. Pakistan AC Team X 13.5 (69) 12.0 (43) 2.0 (23) 0.0 (0) 20.0 35.5 (92)
28. Philippines St. John's Wort Montessori School 1.0 (70) 12.5 (102) 1.0 (7) 0.0 (53) 20.0 33.5 (109)
29. Portugal AGSG 1.0 (30) 3.0 (34) 26.0 (180) 18.0 (2) 3.0 32 (214)
30. Saudi Arabia SAUDI FALCONS - KSA 1.0 (8) 10.5 (50) 1.0 (3) 0.0 (2) 17.0 28.5 (53)
31. Hong Kong Hero Pong 0.0 (50) 1.0 (43) 0.0 (80) 0.0 (3) 21.0 22 (46)
32. United States of America FEV ---- ---- ---- ---- 21.0 21 (0)
33. Argentina Yarará Team 0.5 (180) 4.5 (72) 0.0 (90) 0.0 (0) 16.0 20.5 (72)
34. Panama The Groot 1.0 (29) 1.0 (10) 1.0 (14) 0.0 (5) 15.0 17 (24)
35. Iran Mars Rover 0.0 (180) 0.0 (180) 0.0 (180) 0.0 (180) 15.0 15 (360)
36. Puerto Rico Esc. Manuel Méndez Liciaga 0.5 (51) 3.0 (54) 1.0 (9) 0.0 (11) 8.0 12 (63)
37. Puerto Rico Esc. Voc. Tomás C. Ongay 0.0 (9) 1.0 (15) 1.0 (20) 0.0 (5) 3.0 5 (35)
38. Palestine KANAAN - QABATIYA ---- ---- ---- ---- ---- 0 (0)
38. Palestine MARS - BETHLEHEM ---- ---- ---- ---- ---- 0 (0)
40. Dominican Republic MECABOT 0.0 (52) 0.0 (7) 0.0 (51) 0.0 (56) 0.0 0 (58)
Gold Partner
Silver Partner